| Brand: | Meizu |
| Model: | MX3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.1 inches, 74.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1800 pixels, 5:3 ratio (~412 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Exynos 5410 Octa (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A15 & 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), Flyme 3 |
| Dimensions: | 139 x 71.9 x 9.1 mm (5.47 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black (front panel), several color options (back panel); white |
| Usd: | ~400 USD |