| Brand: | Meizu |
| Model: | MX2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.4 inches, 56.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~343 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 124.9 x 64.9 x 10.2 mm (4.92 x 2.56 x 0.40 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black front & white back |
| Usd: | ~335 USD |