| Brand: | Meizu |
| Model: | MX 4-core |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 47.6 cm2 |
| Resolution: | 640 x 960 pixels, 3:2 ratio (~288 ppi density) |
| Technology: | ASV |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Exynos |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 121.3 x 63.3 x 10.3 mm (4.78 x 2.49 x 0.41 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black (front)/ white, green, blue, pink, violet (back) |
| Usd: | ~335 USD |