| Brand: | Meizu |
| Model: | Mblu 22 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.79 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 120Hz, 400 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 170.8 x 77.5 x 8.5 mm (6.72 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Titan Black, Deep Sea Blue, Snow White |
| Usd: | ~130 USD |