| Brand: | Meizu |
| Model: | Mblu 22 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.79 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 26mm (wide), AF auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 (Go edition) |
| Dimensions: | 170.8 x 77.5 x 8.9 mm (6.72 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Titan Black, Snow White, Sea Blue |
| Usd: | ~86 USD |