| Brand: | Meizu |
| Model: | M8c |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3070 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), Flyme UI |
| Dimensions: | 146.4 x 70 x 8.5 mm (5.76 x 2.76 x 0.33 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold, Blue, Red |
| Usd: | ~151 USD |