| Brand: | Meizu |
| Model: | Meizu M8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.7 in |
| Main Specs: | 4000 x 3000 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 5.04 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | PowerVR GE8320, 650 MHz |
| Ram: | 4 GB, 933 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | FlyMe (Android 8.1 Oreo) |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 72.7 x 147.5 x 8.1 mm |
| Weight: | 159 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |
| Usd: | $139.00 |