| Brand: | Meizu |
| Model: | M5c |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP1 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Flyme 6 |
| Dimensions: | 144 x 70.5 x 8.3 mm (5.67 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro (digital), proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Red, Gold, Pink |
| Usd: | ~151 USD |