| Brand: | Meizu |
| Model: | M3x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6 (Marshmallow), Flyme 6 |
| Dimensions: | 153.8 x 76 x 7.4 mm (6.06 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Gold, Black, Silver |