| Brand: | Meizu |
| Model: | M10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF 2 MP, f/2.2 2 MP, f/2.2 |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), Flyme 8 |
| Dimensions: | 164.9 x 76.3 x 8.5 mm (6.49 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Phantom Black, Purplish Red, Sea Blue |
| Usd: | ~194 USD |