| Brand: | Meizu |
| Model: | M1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 70.7 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~300 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T760MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 140.2 x 72.1 x 8.9 mm (5.52 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, BLue, Yellow, Green, Pink, Mint |
| Usd: | ~108 USD |