| Brand: | Meizu |
| Model: | Lucky 08 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 800 nits (typ), 5000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 45W wired, QC4+, PD3.0, PPS |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Flyme AIOS |
| Dimensions: | 163 x 77.5 x 8.6 mm (6.42 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~227 USD |