| Brand: | Meizu |
| Model: | E3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/2.6, 1/2.8", 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3360 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired, 53% in 30 min |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 509 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.2 (Nougat), Flyme 7 |
| Dimensions: | 156.8 x 75 x 7.6 mm (6.17 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black Stone, Moonlight Silver, Champagne Gold |
| Usd: | ~302 USD |