| Brand: | Meizu |
| Model: | Blue 20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~404 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 13 MP, AF (interpolated to 50 MP) Secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP (interpolated to 8 MP) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5010 mAh |
| Chipset: | Unisoc T765 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Flyme AIOS |
| Dimensions: | 8.3 mm thickness |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Black, White, Purple |