| Brand: | Meizu |
| Model: | 21 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.79 inches, 107.3 cm2 |
| Resolution: | 1368 x 3192 pixels, 21:9 ratio (~512 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1250 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Protection: | Meizu Titan Glass 2.0 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 72mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5050 mAh |
| Charging: | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ 50W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Flyme OS / Flyme AIOS 2 |
| Dimensions: | 165 x 74.4 x 8 mm (6.50 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 208 g or 214 g (7.34 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Blue, Green, Gray |
| Usd: | ~691 USD |