| Brand: | Meizu |
| Model: | 21 Note |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 16mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 65W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Flyme OS |
| Dimensions: | 162.4 x 76.9 x 8.2 mm (6.39 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~356 USD |