| Brand: | Meizu |
| Model: | 21 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.55 inches, 105.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 200 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/1.4", PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 15mm, 122˚ (ultrawide), 1/3.1" 5 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/5.0" |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.1" |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Charging: | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Flyme 10.5 |
| Dimensions: | 156.7 x 75.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Purple, Green, White |
| Usd: | ~475 USD |