| Brand: | Meizu |
| Model: | 20 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.81 inches, 112.0 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS 50 MP f/1.9, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 129˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 80W wired, PD3 PPS, QC4+ 50W wireless |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Flyme 10 |
| Dimensions: | 164.2 x 76.4 x 7.8 mm (6.46 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight: | 209 g (7.37 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Gold, Silver |
| Usd: | ~572 USD |