| Brand: | Meizu |
| Model: | 20 Infinity |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.79 inches, 107.7 cm2 |
| Resolution: | 1368 x 3192 pixels, 21:9 ratio (~511 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 12 MP f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.9", PDAF, OIS, optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.55" |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 65W wired, PD PPS, QC4 50W wireless |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Flyme 10 |
| Dimensions: | 163.4 x 73.3 x 8.2 mm (6.43 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gray, Green, Silver |
| Usd: | ~886 USD |