| Brand: | Meizu |
| Model: | 20 Classic |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 144Hz, 500 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 16 MP, f/2.4, 16mm, 122˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4 |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 67W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| Fast Charging: | 67W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Flyme 10 |
| Dimensions: | 157.9 x 73.5 x 8 mm (6.22 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Silver, Green |
| Usd: | ~432 USD |