| Brand: | Meizu |
| Model: | 18x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz, 500 nits (typ), 700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, PD3.0, QC4, 70% in 30 min, 100% in 60 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Flyme 9.2 |
| Dimensions: | 165.1 x 76.4 x 8 mm (6.5 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Light Blue, White, Gray |
| Usd: | ~367 USD |