| Brand: | Meizu |
| Model: | 18 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~526 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 420 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 420 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP f/2.4, 79mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 32 MP, f/2.2, 15mm, 130˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K, 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 44 MP, f/2.4, (wide), 1/2.65”, 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, PD3.0, QC4, 40% in 15 min, 100% in 50 min 40W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Flyme 9 |
| Dimensions: | 162.5 x 73 x 8.1 mm (6.40 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Build: | Waterproof |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, White, Gray |
| Usd: | ~691 USD |