| Brand: | Meizu |
| Model: | 18 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.2 inches, 93.8 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~563 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 420 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 420 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP f/2.4, 79mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 15mm, 122˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.0µm |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 36W wired, PD3.0, QC3, 40% in 15 min, 100% in 50 min |
| Fast Charging: | 36W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Flyme 9 |
| Dimensions: | 152.4 x 69.2 x 8.2 mm (6.00 x 2.72 x 0.32 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Light Blue, White, Aurora |
| Usd: | ~605 USD |