| Brand: | Meizu |
| Model: | 17 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.6 inches, 106.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 700 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 79mm (telephoto), 1.0µm, PDAF 32 MP, f/2.2, 15mm, 129˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) |
| Main Features: | 5-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.2, (wide), 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, QC3, 45% in 30 min 27W wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, Flyme 8.1 |
| Dimensions: | 160 x 77.2 x 8.5 mm (6.30 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight: | 219 g (7.72 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mint, Black, White |
| Usd: | ~605 USD |