| Brand: | Meizu |
| Model: | Meizu 16th |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6 in |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels |
| Technology: | 6 in |
| Main Specs: | 4032 x 3024 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 19.66 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3010 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 640 GPU |
| Ram: | 6 GB, 8 GB, 1866 MHz |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | FlyMe (Android 8.0 Oreo) |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 73.2 x 150.5 x 7.3 mm |
| Weight: | 152 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint Hall |
| Usd: | $459.00 |