| Brand: | Meizu |
| Model: | 16T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.5 inches, 106.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~382 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 430 nits (typ) |
| Brightness: | 430 nits |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/5.0", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), Flyme 8 |
| Dimensions: | 159.6 x 78.2 x 8.3 mm (6.28 x 3.08 x 0.33 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Orange, Blue, Green |
| Usd: | ~270 USD |