| Brand: | Meizu |
| Model: | 16s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 97.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 20MP, f/2.6, (telephoto), PDAF |
| Main Features: | Six-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 20MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 151.9 x 73.4 x 7.6 mm (5.98 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Carbon Black, Pearl White, Phantom Blue |
| Usd: | ~454 USD |