| Brand: | Meizu |
| Model: | 16 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.5 inches, 107.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~374 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 20 MP, f/2.6, 1/2.6", 1.0µm, AF |
| Main Features: | Laser AF, Six-LED dual-tone flash, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3570 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), Flyme UI |
| Dimensions: | 160.4 x 78.2 x 7.3 mm (6.31 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~518 USD |