| Brand: | Meizu |
| Model: | 15 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.46 inches, 82.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.9, 1.4 µm, dual pixel PDAF |
| Main Features: | Six-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.2 (Nougat), Flyme 7 |
| Dimensions: | 143.6 x 72.4 x 7.5 mm (5.65 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Red |
| Usd: | ~259 USD |