| Brand: | Meizu |
| Model: | 15 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.46 inches, 82.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55 µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 20 MP, 1/2.8", 1.0 µm, AF, portraits only |
| Main Features: | Laser AF, Six-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.1.2 (Nougat), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 143 x 72 x 7.3 mm (5.63 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Ink, Yakin, Indigo, White |
| Usd: | ~432 USD |