| Brand: | Maxwest |
| Model: | Orbit 6200 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572AW |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 167.3 x 85.4 x 9 mm (6.59 x 3.36 x 0.35 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |