| Brand: | Maxwest |
| Model: | Orbit 4600 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Broadcom BCM21663 |
| Cpu: | 1.2 GHz dual-core Cortex-A9 |
| Gpu: | Broadcom VideoCore IV |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 136.5 x 70 x 8.9 mm (5.37 x 2.76 x 0.35 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Black/Blue, Black/Red, White |