| Brand: | Maxwest |
| Model: | Nitro 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@25fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@25fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 145.6 x 72 x 9.6 mm (5.73 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Silver, Black, Gray |