| Brand: | Maxwest |
| Model: | MX-210TV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 92 x 45 x 17.5 mm (3.62 x 1.77 x 0.69 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red, Blue |