| Brand: | Maxwest |
| Model: | MX-200TV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6250 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 57 x 11 mm (4.02 x 2.24 x 0.43 in) |
| Weight: | 69 g (2.43 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black/Blue, Black/Pink, White |