| Brand: | Maxwest |
| Model: | MX-110 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 110 x 47 x 14.3 mm (4.33 x 1.85 x 0.56 in) |
| Weight: | 63.7 g (2.22 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Black, Red, Baby blue, Dark Blue, Hot pink, Yellow |