| Brand: | Maxwest |
| Model: | MX-100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 110 x 45 x 14 mm (4.33 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight: | 73 g (2.57 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Red, Blue |