| Brand: | Maxwest |
| Model: | Gravity 5.5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Broadcom VideoCore |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 156.2 x 78.8 x 8.7 mm (6.15 x 3.10 x 0.34 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White/Black/Blue/Rose Red/Yellow |