| Brand: | Maxwest |
| Model: | Blade |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 312 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 103.2 x 52.8 x 11.1 mm (4.06 x 2.08 x 0.44 in) |
| Weight: | 76 g (2.68 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Black, Red, Blue |