| Brand: | Maxwest |
| Model: | Astro X4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA, LED flash |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 123.5 x 64 x 9.8 mm (4.86 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black, Blue, Gold, Pink |