| Brand: | MAXWEST |
| Model: | Astro Phablet 9 |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 9" |
| Resolution: | 600 x 1200 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Gpu: | Mali-400 MP |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.62 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | White |