| Brand: | MAXWEST |
| Model: | Astro 5 Go LTE |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6582M |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.4.2 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.3 mm |
| Weight: | 154 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White, Red, Blue, Rose |