| Brand: | Maxwest |
| Model: | Astro 3.5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 118.6 x 62 x 11 mm (4.67 x 2.44 x 0.43 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black, Pink, Blue, Gold |