| Brand: | MAXIMUS |
| Model: | G10 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.08" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Blue, Gold |