| Brand: | MAFE |
| Model: | Shine M820 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.5 mm |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Gold |