| Brand: | LYF |
| Model: | Water F1S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 5.2 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Main Specs: | 15,9 MP, ƒ/ 2.2, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ 2.4 |
| Battery | |
| Capacity: | 3000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 652 MSM8976 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A72 1.8 GHz + 4x Cortex A53 1.2 GHz) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 510 |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 148.0 x 73.1 x 7.7 mm |
| Weight: | 146 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black |