| Brand: | LYF |
| Model: | Water 7s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen size 5.5 inches FHD (1080 x 1920 Pixels) Display |
| Main Specs: | 13 Megapixel With LED Flash | 5 Megapixel Front camera |
| Main Video: | 1080@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP3, 450 MHz, 3-Cores |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB with microSD card slot up to 128GB (Uses SIM 2 Slot) |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 152.1 x 76.2 x 7.9 mm |
| Weight: | 141 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Hybrid Dual SIM (Micro + Micro/microSD) SIM Smartphone with Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USB v2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Gyro Fingerprint Hall Effect |