| Brand: | LYF |
| Model: | Water 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2400.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 405 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.7 mm |
| Weight: | 135 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Silver |