| Brand: | LYF |
| Model: | Earth 1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 13 MP, Unknow, (wide), -2 MP, ƒ/ , (Secondary) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 3500mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A53 1.7 GHz + 4x Cortex A53 1.0 GHz) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 405 |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 154.0 x 76.6 x 7.2 mm |
| Weight: | 162 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | White |