| Brand: | LG |
| Model: | LG X500 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24-bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches IPS HD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixel with f/2.2 |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Cpu: | Quad Core 1.5GHz ARM Cortex-A53 & 4 x 1.0GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520MHz, Dual Core |
| Ram: | Memory: 2GB, 667 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat OS |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 6.09 in x 3.07 in x 0.33 in |
| Weight: | 164 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Calling, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Gyroscope |